» plemena morčat


PLEMENA MORČAT UZNANÁ STANDARDEM ČSCH:

Stavba těla
Morčata mají mít pevné, silné tělo, dobře osvalené, kompaktního vzhledu. Krátkou a širokou hlavu s mírně klenutým nosem. V horní i spodní čelisti jsou vepředu dva hlodáky a vzadu čtyři stoličky. Uši velké, nízko posazené a klopené dolů. Oči jasné, velké, široce posazené a trochu vystouplé. Silný a krátký krk, široké plece. Pevný, nepříliš dlouhý hřbet. Zadní část je plná a oblá. Krátké, rovné a silné končetiny, přední mají čtyři a zadní tři prsty, zakončené drápky.

Saténové morče
Srst je jemná, hedvábná s výrazným rovnoměrným leskem, barvy působí tmavší a intenzivnější protože srst má jinou strukturu a světlo se na ní láme jinak (chlupy jsou tenčí, po délce duté). Vyskytuje se ve všech plemenech, barvách a kresbách.


KRÁTKOSRSTÁ PLEMENA

Hladké
Srst je souměrně krátká nepřesahující délku 3cm, je hustá a rovná, bez pěšinek, vírků a bez přesahujících delších chlupů, neměla by odstávat.

Anglický crested
Srst je souměrně krátká nepřesahující délku 3cm, je hustá a rovná, bez pěšinek, vírků a bez přesahujících delších chlupů, neměla by odstávat. Na hlavě je čelní rozeta tzv. korunka, která je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed korunky je malý, nesmí být zdvojený, ani ubíhat do pěšinky.

Americký crested
Srst je souměrně krátká nepřesahující délku 3cm, je hustá a rovná, bez pěšinek, vírků a bez přesahujících delších chlupů, neměla by odstávat. Na hlavě je čelní rozeta tzv. korunka, která je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed korunky je malý, nesmí být zdvojený, ani ubíhat do pěšinky. Korunka má vždy bílou barvu, ostře kontrastuje s ostatní barvou srsti.

Rozeta
Charakteristickým znakem pro toto plemeno jsou rozety (vírky), pravidelně rozložené po celém těle. Vírky jsou kruhové, dostatečně velké a otevřené. Střed vírku není větší jak špendlíková hlavička, nesmí být zdvojený ani ubíhat do pěšinky. Morče má mít po těle nejméně 8 rozet, dvě jsou na hřbetě z obou stran páteře, dvě na bocích, dvě na kyčlích a dvě na zadku morčete. Na čele je nepravý vírek, který tvoří ofinu. Ramenní rozety jsou žádoucí, ale ne nutné. Na tvářích roste srst směrem dopředu. Mezi jednotlivými rozetami vznikají hřebeny, ty mají být rovné, vzpřímené a pevné. Centrální hřeben vede podél páteře (od límce na zadek), rovnoběžně s centrálním vedou (na každé straně) dva postranní hřebeny, límcový hřeben (přes ramena) kolmo na centrální a poslední zadní hřeben (nad boky a zády) také kolmo na centrální. Srst je hrubší, nepřesahuje délku 3,5 cm.

Anglický rex
Srst je krepovitá a hrubá, hustá, nepřesahuje délku 3 cm, roste kolmo od těla. Nejsou v ní žádné vírky ani pěšinky. Je vzhledově totožný s americkým teddym, ale kudrnatost srsti způsobuje u každého jiný gen. Proto není vhodné křížit anglického rexe s americkým teddym.

Americký teddy
Srst je krepovitá a hrubá, hustá, nepřesahuje délku 3 cm, roste kolmo od těla. Nejsou v ní žádné vírky ani pěšinky. Je vzhledově totožný s anglickým rexem, ale kudrnatost srsti způsobuje u každého jiný gen. Proto není vhodné křížit anglického rexe s americkým teddym.

Švýcarský teddy
Srst je polodlouhá, dosahující délky asi 7 cm, krepovitá, měkká a hustá, roste kolmo od těla. Nejsou v ní žádné vírky ani pěšinky. Tolerována je pouze čelní rozeta, která se v dospělosti v husté srsti ztrácí. Je jedním z nejmladších plemen.


DLOUHOSRSTÁ PLEMENA

Šeltie
Srst je dlouhá, rovná, hustá a lesklá, dorůstá délky asi 20 cm. Na hlavě je srst kratší, od temene narůstá dlouhá, žádoucí je dlouhá srst na tvářích tzv. licousy. V srsti nejsou žádné vírky ani pěšinky.

Coronet
Srst je dlouhá, rovná, hustá a lesklá, dorůstá délky asi 20 cm. Na hlavě je srst kratší, od temene narůstá dlouhá, žádoucí je dlouhá srst na tvářích tzv. licousy. Na hlavě je čelní rozeta tzv. korunka, která je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed korunky je malý, nesmí být zdvojený, ani ubíhat do pěšinky.

Peruánec
Srst je dlouhá, rovná, hustá a lesklá, dorůstá délky asi 20 cm. Na zádi má dvě rozety (na kyčlích), proto roste srst obráceně. Na čele je nepravý vírek, který spolu s obráceně rostlou srstí tvoří ofinku, této ofině se říká pony. Na tvářích srst odstává dopředu.

Texel
Srst je dlouhá, zvlněná a krepovitá, dorůstá délky asi 20 cm. Jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Na hlavě je srst kratší, od temene narůstá dlouhá, žádoucí je dlouhá srst na tvářích tzv. licousy. V srsti nejsou žádné vírky ani pěšinky.

Merino
Srst je dlouhá, zvlněná a krepovitá, dorůstá délky asi 20 cm. Jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Na hlavě je srst kratší, od temene narůstá dlouhá, žádoucí je dlouhá srst na tvářích tzv. licousy. Na hlavě je čelní rozeta tzv. korunka, která je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed korunky je malý, nesmí být zdvojený, ani ubíhat do pěšinky.

Alpaka
Srst je dlouhá, zvlněná a krepovitá, dorůstá délky asi 20 cm, roste kolmo od těla. Jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Na zádi má dvě rozety (na kyčlích), proto roste srst obráceně. Na čele je nepravý vírek, který spolu s obráceně rostlou srstí tvoří ofinku, této ofině se říká pony. Na tvářích srst odstává dopředu.


PLEMENA MORČAT NEUZNANÁ STANDARDEM ČSCH:


KRÁTKOSRSTÁ PLEMENA

Curly, Ridgeback, Irský crested


DLOUHOSRSTÁ PLEMENA

Angora, Mohér, Lunkarya


BEZSRSTÁ PLEMENA (chov se v ČR eviduje)

Skinny, Baldwin


OBŘÍ PLEMENA (chov se v ČR eviduje)

Cuy, Cabayos


© CHS Cavia Olympia 2006-2017