» barvy morčatJEDNOBAREVNÁ

Jednobarevná morčata mají mít spodní i krycí barvu stejnou, bez výrazného zesvětlení. Na břiše může být barva mírně světlejší a matnější. Morče má být zbarveno co nejrovnoměrněji, beze skvrn, stínování a bez příměsi jinak barevné srsti.

Červeno-žlutá barevná řada

Červená
(-- B- C- ee P-)
Teple kaštanově červená barva bez černého nádechu, oči jsou hnědé. Pigment na uších co nejtmavší až černý, chodidla a drápky barvy tmavé rohoviny.

Oranžová
(-- bb C- ee P-)
Zlato oranžový odstín, ohnivé nebo hnědé oči. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Zlatá
(-- bb C- ee pp)
Teplý, intenzivní zlato oranžový odstín, červené oči. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Buff
(-- bb cdcd ee P-)
Okrově žlutá barva bez červeného nádechu, oči jsou ohnivé nebo hnědé. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Krémová
(-- bb cdcr(cdca) ee P-)
Velmi světle žlutá barva, ohnivé nebo hnědé oči. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Šafránová
(-- bb cdcd ee pp)
Intenzivní zlato žlutý odstín, červené oči, uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Ice cream
(-- bb cdca ee pp)
Velmi světle žlutá barva, oči červené. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Bílá tmavooká
(-- bb crcr(crca) ee P-)
Zářivá, čistě bílá barva, oči jsou rubínové, modré nebo hnědé. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Bílá červenooká
(-- bb caca ee P-)
Zářivá, čistě bílá barva, oči jsou červené. Uši a chodidla růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Černo-hnědá barevná řada

Černá
(aa B- C- E- P-)
Intenzivně černá lesklá barva bez hnědého závoje, velmi tmavě hnědé oči. Uši a chodidla jsou černé, drápky černé.

Slate blue
(aa B- C- E- prpr)
Střední holubí šeď s namodralým nádechem bez růžového závoje, oči rubínové, oční víčka a nos s pigmentem, uši co nejtmavší, chodidla a drápky tmavě pigmentované.

Lila
(aa B- C- E- pp)
Střední holubí šeď s růžovým nádechem, červené oči. Uši a chodidla růžové bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.

Čokoládová
(aa bb C- E- P-)
Tmavě hnědá (barva hořké čokolády), tmavě hnědé nebo ohnivé oči. Uši, chodidla a drápky tmavě hnědé.

Béžová
(aa bb C- E- pp)
Světle hnědý tón bílé kávy s šedým nádechem, oči červené. Uši a chodidla růžové bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny.BARVY AGUTI A ARGENTE

Toto zbarvení pochází z původního, divokého morčete. Skládá se ze dvou barev, základní spodní barvy a krycí barvy. Každý chlup je rozdělen do tří barevných zón, od kořínku má základní spodní barvu, následuje krycí barva a zakončen je opět spodní barvou. Tomuto efektu říkáme ticking, vytváří po celém těle rovnoměrné zbarvení - aguti. Na břiše je tzv. břišní pruh, kontrastuje s ostatní barvou, je ostře ohraničený. Břišní pruh nemá ticking, je také tvořen dvěma barvami, spodní barva u kořene chlupu a krycí barva na zbylé části.

Barvy aguti

Aguti zlatá
(A- B- C- E- P-)
Spodní barva je černomodrá, krycí barva červená a barva břišního pruhu červená. Oči jsou tmavé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Aguti šedá
(A- B- cdcr E- P-)
Spodní barva je černomodrá, krycí barva buff a barva břišního pruhu buff. Oči jsou tmavě hnědé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Aguti stříbrná
(A- B- crcr E- P-)
Spodní barva je černá, krycí barva šedá a barva břišního pruhu stříbřitě šedá. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Aguti oranžová
(A- bb C- E- P-)
Spodní barva je čokoládová, krycí barva oranžová a barva břišního pruhu oranžová. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou hnědé.

Aguti krémová
(A- bb cdca E- P-)
Spodní barva je čokoládová, krycí barva krémová, buff a barva břišního pruhu krémová, buff. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou tmavě nebo středně hnědé.

Aguti skořicová
(A- bb crcr E- P-)
Spodní barva je ředěná čokoládová, krycí barva stříbřitě bílá a barva břišního pruhu stříbřitě bílá. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou světle hnědé.

Barvy argente

Argente lila zlatá (aguti lososová)
(A- B- C- E- pp)
Spodní barva je lila, krycí barva oranžová (lososová) a barva břišního pruhu oranžová (lososová). Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Argente lila šafránová
(A- B- cdcd E- pp)
Spodní barva je lila, krycí barva šafránová a barva břišního pruhu šafránová. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Argente lila bílá
(A- B- crcr E- pp)
Spodní barva je lila, krycí barva bílá a barva břišního pruhu bílá. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Argente béžovo zlatá
(A- bb C- E- pp)
Spodní barva je béžová, krycí barva zlatá a barva břišního pruhu zlatá. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Argente béžovo šafránová
(A- bb cdcd E- pp)
Spodní barva je béžová, krycí barva šafránová a barva břišního pruhu šafránová. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Argente béžovo bílá
(A- bb crcr E- pp)
Spodní barva je béžová, krycí barva bílá a barva břišního pruhu bílá. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Argente slate blue zlatá
(A- B- C- E- prpr)
Spodní barva je slate blue, krycí barva zlatá a barva břišního pruhu zlatá. Oči jsou rubínové, okraje očních víček a nos s pigmentem. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší.

Argente slate blue šafránová
(A- B- cdcd E- prpr)
Spodní barva je slate blue, krycí barva šafránová a barva břišního pruhu šafránová. Oči jsou rubínové, okraje očních víček a nos s pigmentem. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší.

Argente slate blue bílá
(A- B- crcr E- prpr)
Spodní barva je slate blue, krycí barva bílá a barva břišního pruhu bílá. Oči jsou rubínové, okraje očních víček a nos s pigmentem. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší.BARVY SOLID AGUTI A SOLID ARGENTE

Barvy solid aguti a solid argente nemají břišní pruh (oproti běžným aguti a argente). Ticking se rovnoměrně táhne přes celé tělo morčete. Barvy působí tmavší. Mláďata solid se rodí převážně jednobarevná, pouze s náznakem tickingu, který se u nich vyvine později.

Barvy solid aguti

Solid aguti zlatá
(ar- B- C- E- P-)
Spodní barva je černomodrá, krycí barva červená. Oči jsou tmavé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Solid aguti šedá
(ar- B- cdcr E- P-)
Spodní barva je černomodrá, krycí barva buff. Oči jsou tmavě hnědé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Solid aguti stříbrná
(ar- B- crcr E- P-)
Spodní barva je černá, krycí barva stříbřitě šedá. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Solid aguti oranžová
(ar- bb C- E- P-)
Spodní barva je čokoládová, krycí barva oranžová. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou hnědé.

Solid aguti krémová
(ar- bb cdca E- P-)
Spodní barva je čokoládová, krycí barva krémová, buff. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou tmavě nebo středně hnědé.

Solid aguti skořicová
(ar- bb crcr E- P-)
Spodní barva je ředěná čokoládová, krycí barva stříbřitě bílá. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou světle hnědé.

Barvy solid argente

Solid argente lila zlatá (aguti lososová)
(ar- B- C- E- pp)
Spodní barva je lila, krycí barva oranžová (lososová). Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Solid argente lila šafránová
(ar- B- cdcd E- pp)
Spodní barva je lila, krycí barva šafránová. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Solid argente lila bílá
(ar- B- crcr E- pp)
Spodní barva je lila, krycí barva bílá. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Solid argente béžovo zlatá
(ar- bb C- E- pp)
Spodní barva je béžová, krycí barva zlatá. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Solid argente béžovo šafránová
(ar- bb cdcd E- pp)
Spodní barva je béžová, krycí barva šafránová. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Solid argente béžovo bílá
(ar- bb crcr E- pp)
Spodní barva je béžová, krycí barva bílá. Oči jsou jasně červené. Uši jsou růžové, bez pigmentu. Chodidla růžové a drápky barvy světlé rohoviny.

Solid argente slate blue zlatá
(ar- B- C- E- prpr)
Spodní barva je slate blue, krycí barva zlatá. Oči jsou rubínové, okraje očních víček a nos s pigmentem. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší.

Solid argente slate blue šafránová
(ar- B- cdcd E- prpr)
Spodní barva je slate blue, krycí barva šafránová. Oči jsou rubínové, okraje očních víček a nos s pigmentem. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší.

Solid argente slate blue bílá
(ar- B- crcr E- prpr)
Spodní barva je slate blue, krycí barva bílá. Oči jsou rubínové, okraje očních víček a nos s pigmentem. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší.TAN, LUX A FOX (tříslová barva)

Morčata TAN, FOX A LUX se liší barvou břicha, znaky okolo očí, nozder, přední a vnitřní části uší a spodku brady. Znaky na hlavě mají být dostatečné, ostře ohraničené a nesmí se spojovat. Barva břicha vystupuje až na boky a pozvolna přechází v barvu těla. Boky a slabiny prokvétají dvoubarevnými chloupky (spodní část je shodná s barvou těla a zbytek v barvě kresby). Barva břicha zasahuje i na vnitřní strany tlapek a prsty.

Barvy TAN

Tan černá
(at- B- C- E- P-)
Srst je černá, barva břišního pruhu červená. Oči jsou tmavě hnědé. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Tan čokoládová
(at- bb C- E- P-)
Srst je čokoládová, barva břišního pruhu oranžová. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou tmavě hnědé.

Tan lila
(at- B- C- E- pp)
Barva srsti je lila, barva břišního pruhu je zlatá. Oči červené. Uši, chodidla a drápky růžové, nepigmentované.

Tan slate blue
(at- B- C- E- prpr)
Barva srsti je slate blue, barva břišního pruhu je zlatá. Oči rubínové. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší. Okraje očních víček a nos jsou tmavě pigmentované.

Tan béžová
(at- bb C- E- pp)
Srst je béžová, barva břišního pruhu je zlatá. Oči jsou červené. Uši, chodidla a drápky růžové, nepigmentované.

Barvy LUX

Lux černá
(at- B- cdcd(cdca) E- P-)
Srst je černá, barva břišního pruhu je krémová nebo buff. Tmavě hnědé oči. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Lux čokoládová
(at- bb cdcd(cdca) E- P-)
Srst je čokoládová, barva břišního pruhu je krémová nebo buff. Oči jsou ohnivé. Uši, chodidla a drápky jsou tmavě hnědé.

Lux lila
(at- B- cdcd E- pp)
Srst je barvy lila, barva břišního pruhu je šafránová. Oči jsou červené. Uši, chodidla a drápky jsou růžové, nepigmentované.

Lux slate blue
(at- B- cdcd E- prpr)
Barva srsti je slate blue, barva břišního pruhu je šafránová. Rubínové oči. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší. Okraje očních víček a nos jsou tmavě pigmentované.

Lux béžová
(at- bb cdcd E- pp)
Srst je béžová, barva břišního pruhu je šafránová. Oči jsou červené. Uši, chodidla a drápky růžové, nepigmentované.

Barvy FOX

Fox černá (fox stříbrná)
(at- B- crcr E- P-)
Srst je černá, barva břišního pruhu je stříbřitě bílá. Ohnivé oči. Uši, chodidla a drápky jsou černé.

Fox čokoládová
(at- bb crcr E- P-)
Barva srsti je čokoládová, barva břišního pruhu stříbřitě bílá. Ohnivé oči. Uši, chodidla a drápky jsou tmavě hnědé.

Fox lila
(at- B- crcr E- pp)
Barva srsti je lila, barva břišního pruhu bílá. Oči červené. Uši, chodidla a drápky jsou růžové, nepigmentované.

Fox slate blue
(at- B- crcr E- prpr)
Barva srsti je slate blue, barva břišního pruhu je bílá. Rubínové oči. Uši, chodidla a drápky co nejtmavší. Okraje očních víček a nos jsou tmavě pigmentované.

Fox béžová
(at- bb crcr E- pp)
Srst je béžová, barva břišního pruhu je bílá. Oči jsou červené. Uši, chodidla a drápky růžové, nepigmentované.VÍCEBAREVNÁ MORČATA

Barevná morčata se dělí podle počtu barev na dvoubarevná (bicolor) a tříbatevná (tricolor). Kombinace barev jsou možné ve všech standardem uznaných barvách.

Dvoubarevná
Pravidelně rozložené barvy, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Barvy by měli být zastoupené na obou stranách ve stejném poměru. Méně zastoupená barva by měla zasahovat 25% plochy těla. Barva očí, uší a drápků se řídí podle barevné plochy.

Tříbarevná
Pravidelně rozložené barvy, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Všechny tři barvy by měli být zastoupené na obou stranách ve stejném poměru. Méně zastoupená barva by měla zasahovat 20% plochy těla. Barva očí, uší a drápků se řídí podle barevné plochy.MORČATA S KRESBOU

Morčata s kresbou mají už od narození konečné rozdělení barev, vyjímkou je himalájská kresba, kde se mláďata rodí bílá a kresba se vybarvuje později.

Brindle
Černo-červená barva, po celém těle jsou jednotlivé chlupy obou barev stejnoměrně smíchané. Oči jsou tmavě hnědé. Uši a chodidla černé, drápky barvy tmavé rohoviny.

Želvovinová
Černo-červená barva, rozložení barev je pravidelné, ostře ohraničené a barevné plochy pokud možno stejně velké. Na pomyslné ose (od nosu až k patě, uprostřed zad a břicha) se proti sobě střídají dvě různě barevná pole. Oči jsou tmavě hnědé. Uši a chodidla černé, drápky barvy tmavé rohoviny.

Želvovinová s bílou
Černo-červeno-bílá barva, rozložení barev je pravidelné, ostře ohraničené a barevné plochy pokud možno stejně velké. Na pomyslné ose (od nosu až k patě, uprostřed zad a břicha) se proti sobě střídají různě barevná pole. Na každé straně musí být zastoupeny všechny tři barvy. Barva očí, uší a chodidel se řídí podle barevné plochy.

Holandská kresba
Vyskytuje se ve všech jednobarevných barvách, barvách aguti, solid aguti, argente a solid argente. Rozložení barev se skládá z bílé lysinky na hlavě, bílého pásu okolo těla, včetně předních nohou a bílých pásků na zadních nohách (tzv. manžety). Barevné plotny na hlavě jsou oválné, přesahují přes oko a ucho. Nemají přesahovat přes fousky a na týlu se mají setkat, aby mezi nimi nebyla bílá barva. Tvar lysinky je určován barevnými plotnami, ale má být pravidelný. Barevná zadní část by měla začínat uprostřed těla (v žádném případě ne těsně za předníma nohama). Oddělující linie mezi oběma barvami musí vést v přímé lince okolo celého těla, ostře ohraničena. Bílé znaky na zadních nohách nemají zasahovat příliš vysoko. Barva očí a uší se řídí podle barevné plochy, chodidla jsou růžová a drápky barvy světlé rohoviny.

Himalájská (ruská) kresba
Barva těla je sněhově bílá (u starších zvířat s určitým tmavým závojem). Kresba se skládá z tmavě zbarvené masky, uší a končetin. Maska by měla začínat ve výšce očí, bez dotknutí očních koutků a pokud možno zasahovat přes nos a bradu. Měla by být ostře ohraničená bez bílých nebo jinak zbarvených chlupů. Uši jsou tmavé, u kořene uší jsou povoleny ojedinělé tmavé chloupky. Končetiny by měly být zbarvené co nejvýše bez bílých nebo jinak zbarvených chlupů. Oči jsou červené. Barva kresby může být černá (znaky jsou tmavě hnědé až černé) nebo čokoládová (znaky jsou světle hnědé). U černé kresby jsou uši, chodidla a drápky černé a u čokoládové jsou světle hnědé.

Dalmatin
Vyskytuje se v barvách černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, barvy aguti, solid aguti a jejich vzájemné kombinace (barevný dalmatin). Dalmatin je barevné morče s geneticky daným vybělením. Hlava včetně uší je barevná s bílou symetrickou lysinkou. Tělo je čistě bílé s kresbou - tečky, které by měly být jasné, zřetelné a dobře rozložené po celém těle, neměly by splývat. Končetiny jsou barevné. Barva očí je ohnivá. Uši, chodidla a drápky podle základní barvy.

Šiml
Vyskytuje se v barvách černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, barvy aguti, solid aguti a jejich vzájemné kombinace (barevný šiml). Šiml je barevné morče s geneticky daným vybělením. Hlava je barevná, bez lysinky. Po těle jsou stejnoměrně promíchané barevné a bílé chlupy. Končetiny jsou barevné. Barva očí je ohnivá. Uši, chodidla a drápky podle základní barvy.
© CHS Cavia Olympia 2006-2017